DŽON MAJNARD KEJNS (JOHN MAYNARD KEYNES)
Džon Majnard Kejns (1883.- 1946.) bio je engleski ekonomski teoretičar i političar, profesor političke ekonomije na Univerzitetu u Kembridžu. Predlagao je kratkoročni izlaz iz krize i naučno utemeljio upravljanje privredom pomoću državne regulacije efektivne potražnje roba u okviru prosvijećenog državnog kapitalizma i demokratskog uređenja države.
Sad i države Zapadne Evrope izašle su iz Velike ekonomske krize 1929.-1933. sistemskom državnom regulacijom, kakvu je predlagao Kejns. Ostvarile si “zlatno doba” kapitalističkog razvoja od konca 30-ih do 70-ih godina 20. stoljeća. U 70-im i 80-im godinama kenzijanizam je (zbog nekih nedostataka, stagflacije i nestručne primjene) dospio u krizu. Koncem 80-ih i u 90-im godinama, u vrijeme sloma socijalizma, idejno vođstvao su ponovo preuzeli predstavnici (neo)liberalne škole. U procesu tranzicije, odnosno obnove kapitalizma, neoliberalna politika je često kombinovana s voluntarističkom državnom intervencijom. One na ovim prostorima nisu obnovile državni kapitalizam kakav je predlagao Keynes. Obnovile su divlji ili ortački kapitalizam i proizvele novu ekonomsku krizu koja je, prema mnogim pokazateljima, veća od krize na koncu socijalističkog sistema.
Mnogi ekonomsiti sa ovih prostora su upozoravali na nedostatke i greške neoliberalizma i njegove primjene na ovim prostorima. Kreatori domaće službene ekonomske politike ignorilsali su njihove procjene i upozorenja pa je privreda upala u još veću krizu i “dužničko ropstvo”.
Glavna djela Džona Majnarda Kejnsa:
- Indian Currency and Finance (Indijska valuta i finansije), Macmillan, London, 1913.
- The Economic Consequences of the Peace (Ekonomske posljedice mira), Macmillan, London, 1919.
- A Treatise on Probability (Rasprava o vjerovatnoći), Macmillan, London, 1921.
- A Revision of the Treaty (Revizija mirovnog ugovora), Harcourt, New York, 1922.
- The Economic Consequences of Mr. Churchill (Ekonomske posljedice gospodina Čerčila), London, 1925.
- The End of Laissez-Faire (Kraj Laissez-Faire-a), London, 1926.
- A Treatise on Money, 2 vol. (Rasprava o novcu, 2. sveska), Macmillan, London, 1930.
- Essays in Persuasion (Eseji o uvjeravanju), Harcourt, New York, 1932.
- The Means of Prosperity (Srednji putevi napretka), London, 1923.
- The General Theory of Empoyment, Interest and Money (Opšta teorija zaposlenosti, kamate i novca), Macmillan, London, 1936.
- How to Pay for the War (Kako finansirati rat), London, 1940.